Zdravie

Povinné hromadné testovanie definitívne potopí Matovičovu vládu

Efektivita testov ľudí nepresviedča. O novom Koronavíruse vedia len, že sa vie ešte príliš málo. Detaily ako testy fungujú, a ako je...

Written by Halcek · 3 min read >

Efektivita testov ľudí nepresviedča. O novom Koronavíruse vedia len, že sa vie ešte príliš málo. Detaily ako testy fungujú, a ako je vírus iný od iných, niesú dostatočne rozšírené, ani zrozumiteľné. Nosenie masiek by malo byť hlavne o etikete. Mandáty, a podmienky akéhokoľvek druhu vždy len prispievajú k už aj tak vyhrotenej atmosfére.

Nieje pochýb, že akýkoľvek plán vynúteného testovania na Covid 19 ľudí len vystraší, a Matovičovi prehrá ďalšie voľby. Je to preto, lebo testovanie, aj keď vo svojej podstate nezávadné, pripomína značkovanie, vyčleňovanie, isté kategorizovanie populácie do skupín, na chorých a zdravých. Hlavne ak budú v testovacích tímoch popri doktoroch ešte aj vojaci a policajti, a počas testovania sa nakazí aj veľké množstvo zdravotného personálu, ktoré by potom bolo celkom vyradené z operácie, naozaj je potom prípustné, že ľudí budú testovať jednoducho vojaci a policajti priamo.

To na ľudskú psychyku, na našu predstavivosť, neúčinkuje dobre. Riešením by bolo poskytnúť ľudom viac informácií o procese testu, ako test funguje na ktoré aspekty sa zameriava, v čom je nedokonalý… ale stavať človeka pred hotovú vec v tak neistých časoch ako sú dnes, sa nevypláca.

Existuje totiž príliš veľa scifi filmov, príbehov ktoré nám utkveli v mozgoch, na to, aby sme takýmto medikálnym experimentom len tak, bezúhonne verili. Nehovoriac už o tom, že označenie pozitívny pripadá mnohým, ako uznesenie nejakého finálneho verdiktu, ako by boli súdení, alebo aspoň posudzovaní, na verejnom priestranstve, za isté osobné životné voľby. Za životný štýl, za svoje chúťky, či vkus. A je teda v celku prirodzené, že človek sa takémuto odhaľovaniu vystaviť nechce. Na každého, kto by ho k niečomu takémuto nútil, aj keď si vlastne ani nevie predstaviť čo všetko by musel odhaliť – a možno práve preto, pochopiteľne zanevrie.

Keďže každý, kto už má koronavírus, sa musí okamžite odizolovať, nieje teda presne jasné, aké pocity z testovania mal, ako uňho prebiehalo, a či prebiehalo úplne na chĺp rovnako ako u tých, ktorí sú negatívny a môžu to do podrobna opísať svojím blízkym.

Chcem tým len povedať, že je kolo celého vírusu príliš veľa neznámeho, takže pripadá človeku akosi mysteriózne. Navyše sa o víruse naozaj nevie veľa, a teda aj cez konšpiračné teórie ľudia hľadajú odpovede na to, ako sa dá zasahovať, efektívne zasahovať, proti niečomu, o čom vlastne popravde skoro nič stále nevieme.

Logicky preto Matovičovo na oko sebavedomé, či rázne vystupovanie ohľadom pandémie v skutočnosti javí sa hlavne tajnostkársky a možno až premeditatívne. Hoci také čosi aj naozaj nieje jeho zámerom, má to efekt ako keby. A premiér by si toho mal byť vedomý už sám od seba, alebo by mu to aspoň mal niekto poradiť.

Je pritom celkom jednoduché pocity ľudí zvrátiť- jednoducho im veci vysvetliť, zdieľať s nimi nápady, postupy, ich následky. Nebáť sa, že to nepochopia, oni nechápu teraz. Cítia sa do vecí dotlačení. Dokonca aj preto mnohí nechcú nosiť masky. Majú zlú orientáciu v zmýšľaní, myslia si, že masky sú problém.

Pritom im len stačilo vysvrtliť, najlepšie však ukázať – na príkladoch – že nostenie rúšok na verejnosti, ako známka sluštnosti pre prípad čo i len nachladnutia je v takej Ázií celkom bežná praktika už roky: nie vec z donútenia, dá sa tam chodiť aj bez, ale vec slušnosti, etikety, úcty, ale nie vymáhania, či kontroly. Maska by mala byť prezentovaná, nie ako symbol už vzniknutej choroby, ale ešte pretrvávajúceho zdravia, zastrešujúc nositeľa pred alergiami v prostredí, nie pred druhými ľudmi.

Čo je výhodou je jednoducho to, že ľudia sú v Ázijských krajinách oveľa menej chorí na hromadné chrípkové epidémie, ako u nás. Dostať sa aj z takýchto bežných nakazení je tiež nepríjemný pocit.

Vláda by mala hlavne vzdelávať. Niekto totiž namietne, že ak sa on predsa necíti chorý, nemá zmysel ani nostiť rúško. A tu je tá chyba: ukázať pod mikroskopom ako sa baktérie čo i len z bežného zakašľania či kýchnutia vedľa vás šíria z úst, do úst. Tieto obrazy vyvolávajú znechucujúci pocit.

Chyba tejto vlády spočíva v tom., že nevyužila príležitosť pandémie, aby urobila jasnú informačnú kampaň, pri ktorej sa ľudom znechutí jednoducho každá bežná choroba – aby sa cítili, že aj keď si s ňou vedia poradiť, je skrátka nechutné, nepohodlné, a nepríjemné ju čo len dosťať v prvom rade.

Avšak z Koronavírusu sa podarilo spraviť niečo unikátne. Niečo netradičné, a teda aj niečo vzdialené, netypické, a iné. Ak však v porovnaní z koronavírusom budú všetky ostatné chrípky, angíny, či priedušky vyzerať ako nejaké banality, namiesto toho aby boli tiež súčasťou kampane o zdraví a prevencii, o infikovanosti, popri koronavírusu, tak potom sa aj on postupne začne zľahčovať ako niečo na čo si ani vlastne netreba dávať pozor, lebo to len prefičí a bude preč, takže potom paradoxne, sa ho vlastne nikdy nezbavíme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Skontrolujte pripojenie na internet