Spoločnosť

Posadlosť Gretou Thunberg je sústredená na nesprávny cieľ

Problematika klimatických zmien sa stále čo raz viac spomína vo verejnej diskusii, aj keď každý, zdá sa má na vec ostro vyhradený...

Written by halcek · 4 min read >

Problematika klimatických zmien sa stále čo raz viac spomína vo verejnej diskusii, aj keď každý, zdá sa má na vec ostro vyhradený názor: niektorí sú v úprimných obavách o existenčnú budúcnosť svojích potomkov, iní zase zvyknú obísť morálny problém veci úplne, a skôr sa im zdá, že ide o rušivý, v konečnom dôsledku ale nemeniteľný, a teda naozaj nepodstatný problém nafukovaný médiami – a zo dva roky aj školáčkou, ktorej bol odopretý prirodzený vývoj, lebo sa vykašľala na školu.

Možno si Gréta myslela, že opustením lavice a cestovaním po svete sa toho predsa naučí a zažije viac ako v triede, veď napokon peniaze nato má, a pokiaľ niekto namieta, že to vraj nieje ‘prirodzené, musím tu podotknúť, že prirodzenosť je predsa daná každému človeku osobitne.

A teda by som chcel podotknúť, že nemá význam smiať sa nad nekonečnými rozhorčenými článkami o osobe toho dievčaťa o nič viac z dielne časopisu Zem a Vek o nič viac, ako nad článkami od iných masovejších, neoliberálnych médií, ktoré na problematiku idú z opačného konca spektra, no aj tak dôjdu k podobne nesprávne miereným záverom, čo nutí druhých ľudí brániť sa, lebo sa cíta byť osobne obmedzovaní na oddychu, či slobodnom rozhodovaní, a je vlastne úplne jedno, či už to robia jednoducho z istej naivity, alebo snáď aj zámerom, čo je vcelku nemožno určiť, no podstatu tým básnením o Gréte, keď ju bránia, či zosmiešňujú, zoširoka obiehajú.

A to obiehanie sa deje rôznymi spôsobmi: jední svoju teóriu akoby nedomyslia, ďalší ju radšej prešpekulujú do absúrdnych rovín, aby nemuseli konfrontovať iné otázky existencie než tie, s ktorými sú už dávno vyrovnaní. A tak píšu o Gréte, lebo Gréta je jednoduchým objektom, jednoduchým cieľom, príliš konkrétne obopínajúcim celú vec.

Buď si za, alebo proti. Buď ľudia prispievajú ku klimatickým zmenám a treba niekoho ako ona aby o tom hovoril na tých správnych miestach a vynútil tak zmenu, alebo je to celé nezastaviteľný hoax, ktorý Gréta a jej podobní zveličujú a nafukujú, lebo sú posadnutí, či narušení…

Lenže ak je pravda niekde úplne inde, tak trochu v prostriedku a predsa ani tam, ani tam, potom sú obe populárne teórie len zbytočným bulvárom, a nie serióznou analýzou za akú sa často sami pokladajú.

Pretože ono ak by sme aj vzali do úvahy, že Gréta je naozaj tak trochu v obavách o svoju budúcnosť a myslí si, že ju treba urgentne riešiť tým, že bude o probléme rozprávať a naňho upozorňovať, lebo ku klimatickým zmenám predsa prispieva človek, no dejú sa aj tak, teraz iba o čosi rýchlejšie, tak ona môže kľudne byť aj naozaj úprimná a nič tým v skutočnosti nezmení, čo je taký istý výsledok, ako keby vôbec nikde nevystupovala a nepísalo sa o nej, a popieratelia klimatických zmien by sa nad ňou nemuseli tak rozčuľovať, že dedikujú aspoň dve obálky v roku iba jej.

Chcem tím povedať, že okrem svetovej fámy žiadnú moc nemá a nikdy nemala. Jej snaha viedla iba k symbolicky nezáveznému Parížskemu Paktu, ktorý je sám o sebe slabý a aj tak naňho každý zvysoka kašle.

A prečo som si tak istý, že sa naozaj predsa-len nič prevratne meniť nebude, čo teda znamená, že všetci ktorí majú svoje podozrenia môžu ostať celkom pokojní? Je to azda preto, že globálne oteplovanie proste nieje dielom človeka?

To by ale len bolo jednoduché, skoro ako z rozprávkovej logiky: ak sa niečo deje, musí to byť prirodzený proces, inač by… čo presne? Nikdy by to nebolo dovolené dospieť do takého štádia? A čo ak je to predsa pravda? Je potom Gréta úspešná, alebo je to oportunistický podvidník?

Nemusí byť ani jedno, ani druhé. Ak tomu sama verí, nemusí byť problémom ona priamo. To, že v miestach moci si ju všade akosi príliš radi vypočujú je síce naoko tak trochu divným javom, avšak to že má pozvánky na všetky dôležité stretnutia automaticky, ani evidentne vôbec neznamená, že ju ktorýkoľvek z vyššie postavených oslovených berie akokoľvek vážne, alebo že prikladá jej slovám skutočný význam výzvy na urgentný zásah, o ktorý to dievča žiada.

Že čo to? Že ak aj niekoho niekde pozvú, aby ho vypočuli, kľudne to môžu urobiť iba takpovediac pre zábavu? Čuduj sa svete, že by ju tam pozvali len preto aby sa tvárili že niečo robia, že nejako túto vec zvažujú, že nejako sa o takéto otázky starajú, no v skutočnosti len relaxujú ale vlastne v praxi nerobia vôbec nič, lebo nemusia, lebo im je teplo, a pohodlne, a príjemne, a čas za nich zabíja na pódiu niekto iný.

Je totiž ironické, že tí, čo sa tak kŕčovito sústreďujú práve na osobu Gréty konkrétne, používajú do písmena také isté argumenty, ako tie najväčšie ropné spoločnosti: že klimatická zmena buď ani vôbec neexistuje, alebo v nej človek nemá prsty, takže ju nemôže ani spomaliť.

Prečo je to tak? V prípade mnohých isto len náhodou, pre niektorých naivitou, u iných zase neistotou, a ja verím, že mnohí sú vo svojom presvedčení, nech už je akékoľvek, aspoň úprimní, čo si treba ceniť samo o sebe, a akúkoľvek zhodu v názoroch s obrovskými nadnárodnými korporáciami by považovali jednoducho za prostú náhodu.

Práve preto si nemyslím, že systematické spochybňovanie celých médií je na správnom mieste. Rozhodne čosi také nieje mojím cieľom v tomto článku. Nieje to potrebné.

Užitočné je iba uvedomiť si veľmi jednoduchú dynamiku: politici, ktorí sa na svetových klimatických fórach tvária že urpútne počuvajú malú dievčinu, nemusia byť naozaj úprimní. Môžu nato celé zvysoka kašliať, môžu byť proste len pohodlní, leniví, alebo dokonca… podplatení?!

Nuž teda uznajte, vysvetlovalo by to veľa: naozaj potrebujú tí istí politici počúvať o tej istej problematike zakaždým od dievčaťa, o ktorom už celý svet do bodky vie o čo mu vlastne ide? No, nezdá sa mi to.

Okrem toho, ignorovanie problému je predsa jednoduchšie ako niečo preňho robiť. A ak sa ešte navyše dá na takom nič nerobení aj pekne zarobiť od záujmových skupín, ktoré nechcu mínať na zmenu výrobných procesov energie, lebo dávať ‘príspevky’ na politické kampane ich stále výjde lacnejšie, a ktoré zámerne a účelne ignorujú fakty, alebo ich vedome zatajujú, aby nemuseli čeliť ani hromadnej zodpovednosti za následky svojích aktivít, náprava a zmena ktorých by ich predsa vyšla draho, to sú presne také záujmové skupiny, akými ťažitelia ropy práve sú.

Pre takýchto ľudí, ktorí majú kapitalistický záujem na udržiavaní zmetku, je vhodné vyrušiť verejnosť takouto podivnou osôbkou, aby sa namiesto problému ktorý stojí pred nimi, verejnosť radšej zaoberala hlúposťami, tak prečo by si už len kariéroví politici vyberali tú zložitejšiu cestu odporu?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Skontrolujte pripojenie na internet